Българска следа в Сграда на годината в САЩ за 2017г.
The John W. Olver Design Building бе обявена за Сграда на годината за 2017г. в онлайн анкета, проведена от American-Architects. Резултатите бяха обявени на 1-ви февруари, като сградата спечели с голяма преднина – с над 30% от подадените 4 000 гласа. Гласуващите избираха между 47 проекта, обявени от American-Architects за Сграда на седмицата през изминалата година.
С радост научихме, че в екипа на LEERS WEINZAPFEL ASSOCIATES ARCHITECTS, INC – студиото, отговорно за проекта, има и българско участие – Жанина Бояджиева, която е възпитаник на Американския колеж в София и е завършила магистратура по архитектура в Харвард.
Представяме Ви интервюто, което студиото даде специално за нашето списание:
Какво вдъхнови екипa за проекта?
Андреа Лиърс, FAIA (основател и старши проектант на LWA)
Първото, което ни вдъхнови, беше, че създаваме дизайн за колеги. В известен смисъл беше като да направим къща за самите нас. Второ, вдъхнови ни фактът, че ще създаваме дизайн за университетския кампус. Сградата ни се намира на ключово място, свързващо историческите с модерните части на кампуса и представлява важен преход между двете. Трето, вдъхнови ни това, че създаваме дизайн, използвайки нов/стар материал – масивна дървесина. Беше вълнуващо да научим за възможностите, които ни предоставя тази реинтерпретация на един традиционен стил в строителството, но през 21. век. Беше вълнуващо да научим за възможностите на един традиционен стил в строителството при тази негова нова интерпретация през 21-ви век.
Как сградата съчетава технология и дизайн?
Том Чънг, AIA, LEED AP BD+C (старши проектант)
Дизайнът на дървената конструкция, в частност на връзките на покривните ферми (бел.ред. съчетание от стомана и дърво, разработени в самия университет), е естетически израз на напредналите дигитални технологии за производство, които правят възможна реализацията на проекта. Дизайнът на сградата, с нейния открит и обединяващ план, демонстрира технологията и изследователската работа, вложени в дигиталната разработка и изследвания в лабораториите за изпитание на дървесината.
С какво се откроява проектът що се отнася до стабилност и енергийна ефективност?
Том Чънг, AIA, LEED AP BD+C (старши проектант)
Употребата на дърво като основна структура на сградата е водеща тенденция при устойчивия дизайн. Дървото е възобновяем източник, който има много малък реален енергиен и въглероден отпечатък, което може да бъде жизненоважно за начина, по който строителната индустрия подхожда към проблемите, свързани с климатичните промени. Цялостният дизайн на сградата, съвкупността от геометричните форми, размерът на прозорците и ориентацията й са оптимизирани с програма за проектиране на разположението, така че да има пространства, изпълнени с дневна светлина, които да имат механични системи, пригодени и зонирани според специфичната им употреба. Резултатът е сграда с рейтинг LEED Platinum, която е над 50% по-енергийно ефективна.
Кои бяха най-трудните предизвикателства за реализацията на проекта?
Том Чънг, AIA, LEED AP BD+C (старши проектант)
Да си първи в дизайна и изграждането на нов тип сграда винаги е предизвикателство! Проблеми от рода на проектен риск, разходи, възможност за конструиране, разрешителни, свързани специално със съвременните сгради от дърво, бяха все големи предизвикателства, които преодоляхме благодарение на екипната работа на проектантите, строителния екип и клиентите.
Какво беше чувството и преживяването да работите по този проект?
Жанина Бояджиева (архитект)
The Design Building (бел.ред. сградата, в която се помещава факултета по строителство и строителни технологии към Масачусетския универститет) беше първият строителен проект, по който работя след завършаване на магистратурата ми. Тя e мечтата на всеки архитект – да създадеш дизайна на университет по архитектура. Присъединих се към екипа по време на етапа „Строителна документация“ и научих много не само за уникалните аспекти на проектирането на сградата, но и как се комплектова цял един строителен проект. Всички в екипа си сътрудничихме и много се забавлявахме, независимо от дългите часове работа, които вложихме.
Смятате ли, че може скоро да видим подобен проект тук в България?
Жанина Бояджиева (архитект)
Архитектурата с масивна дървесина става все по-популярна в Европа и силно вярвам, че може да бъде приложена в най-различни контексти, включително в България. Всичко се свежда до добро сътрудничество между дизайнери, инженери, производители и изпълнители. Би било чудесно да видим приложението на такива иновативни и устойчиви технологии във водещия дизайн в България!
Текст и превод: Надя Тороманова
Снимки: Albert Vecerka / Esto